NORSKO

Norsko je velice zajímavá země - neuvěřitelně čistá, spořádaná, bohatá a zároveň skromná. Plná čisté přírody, nádherných hor, vodopádů, fjordů ledovců a moře. Plná tajemných fjordů, zádumčivých vrcholků hor a zajímavých lidí. Jsou to prostě potomci Vikingů. 

Země, která, protože není členem Evropské unie, vydala své vlastní zákony na ochranu přírody, vodních zdrojů. Na druhé straně země, která způsobem lovu velryb patří mezi ty nejtvrdší. Země, která objevila ve svých teritoriálních vodách obrovská ložiska ropy, a tím se stala bohatou.  

Každý druhý člověk si myslí, že je to krajina nehostinná – omyl. V létě je v Norsku díky Golfskému proudu stejně teplo, jako např. u nás, s výjimkou tropických veder.

I na druhý pohled to v Norsku vypadá tak, že všichni jsou si rovni – je to tak. Systém zdanění a tzv. národní renty je takový, že nikdo nepadne až na existenční dno a nikdo si moc nevyskakuje. Norsko je konstituční monarchie – v čele je král Harald. Královská rodina je oblíbená, bez velkých skandálů.

Norové jako lidé jsou jiní než my v České republice. Na první pohled jsou chladní, ale pokud je oslovíte, jsou velmi milí a ochotní. Děti jsou odmalička vychovávány nenásilnou formou k práci, aby si vypěstovaly tento návyk. Všude jsou vidět malé bagry, nákladní auta pod., a k lásce k přírodě. O víkendech celé rodiny vyrážejí na treky do hor či rybařit na fjordy a jezera. Každý zná základní pravidla, jak se chovat k přírodě, každý zná dobře svá práva a povinnosti. I přistěhovalci z jiných zemí se poměrně rychle naučí přizpůsobit se striktním pravidlům norské společnosti. tedy skoro všichni...

Co je v Norsku jiné - tedy ani lepší, ani horší - je to, že lidé tam pracují do 68 let. Nikde jsem si nevšimla nějaké věkové segregace, která je např. v České republice do očí bijící až zvrácená. Norští občané ve věku kolem 60 let zpravidla dostávají méně náročnou, ale zodpovědnou práci. Mladí jsou také velmi nezávislí, často hned po střední škole odcházejí z domova třeba studovat nebo pracovat. je běžné, že Norové pracují při studiu - oficiálně mají povoleno pracovat 20 hodin týdně. 

Norové si na rozdíl od nás pamatují svoji historii a nedovolí, aby jim zemi někdo rozkradl. Nevytvářejí státní dluhy, ale naopak šetří na budoucnost – aby jejich děti nemusely doplácet na starší generace. Norská vláda se stará o to, aby i v těch nejodlehlejších místech – např. na ostrůvcích v Atlantiku - byly pracovní příležitosti a aby ta místa byla dopravně spojená s pevninou. A tak jsou Norové zkušení tuneláři v tom nejpozitivnějším smyslu slova. Mají zde velmi početnou soustavu tunelů, které provrtávají hory, je tu i podzemní kruhový objezd, mají i podmořské tunely. Po fjordech a mezi ostrovy jezdí soustava trajektů, mnohým z nich už ale odzvonilo – jsou nahrazovány závěsnými a pontonovými mosty a již zmíněnými podmořskými tunely.

V Norsku se to ale památkami příliš nehemží – je tu doslova pár hradů a pevností, 28 stavkirke – nádherných dřevěných kostelíků, které jsou všechny na seznamu UNESCO.

Zato se to v Norsku hemží nádhernými přírodními sceneriemi . Návštěva Norska je pastva pro oči. Je tu také spousta energeticky silných míst, krásných míst – fotografové si užijí. Norové žijí v souladu s přírodou a i když mají třeba dům nebo byt takřka v přírodě, každou volnou chvíli do ní vyrážejí – milují totiž pohyb v přírodě. Je tu všude spousta možností provozovat vysokohorskou turistiku,  jízdu na horských kolech, treky, plavbu po moři, protože fjordy jsou také moře. Pořádají se zde treky po ledovcích, vyhlídkové lety helikoptérou a jiné adrenalinové sporty. A samozřejmě se lyžuje – na ledovcích  i celoročně.

Žijí zde početná stáda sobů a losů.. Sobi jsou ale chytří, moc se lidem neukazují, žijí v národních parcích, jako je např. Jotunheimen a na severu země, který obývají tzv. Sámové. I jiná zvířata si zvykla na to, že se jim po jejich teritoriích prohání množství turistů a sportovců, a tak se raději před lidmi schovávají. Co se ale neschovává, jsou houby. Norové je totiž nejedí, a tak vyrostou do závratné výšky i šířky.

Čeští turisté se hojně zajímají o rybolov – každoročně jezdí do Norska hodně výprav s mrazicími boxy, kam ukládají již zpracované úlovky.

Co je na Norsku snad nejzajímavější – v létě na severu Norska slunce takřka nezapadá a naopak v zimě je velmi krátký den. Ale to léto stojí za to. Norové si ho užívají – každá rodina má buď chatu nebo člun na fjordu.

Další zajímavostí jsou tajemní obyvatelé – Trolové. Jsou to sympatické bytosti, které se zjevují jen v noci, a můžete je všude vidět  všude ve formě suvenýrů.

 

Pro více fotek klikněte zde